Translate

13 Aralık 2015 Pazar

CİBUTİ


Genel Bilgiler  
Çoğu kişinin ülke olarak bilmediği ve adını bile duymadığı Cibuti, Doğu Afrika'da bulunan küçük bir ülkedir.
Komşuları, Kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda ise Somali’dir. Stratejik öneme sahip ülkenin Kızıldeniz'e ve Umman Denizi'nin Aden Körfezi'ne kıyısı vardır.
Ülke ile aynı adı taşıyan Cibuti, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. 1888 yılında Fransızlar tarafından kurulan şehirde hali hazırda Fıransız, Amerikan ve Japonya’nın askeri üstleri bulunuyor. Planlanmış bir kent merkezine sahip olan Cibuti, Avrupa ve Afrika semtlerine ayrılmış durumdadır. Aynı zamanda büyük bir limana sahip olması sebebiyle, ülkenin en büyük ticaret merkezidir. Cibuti kentinin doğu kıyılarında uzun turistik plajlar yer almaktadır.
İklim / Hava Durumu
Şehir çok sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 32 derece civarındadır ancak yazın dışarı çıkmak neredeyse imkansızdır.
Ne Zaman Gidilir?
Ekim-nisan arası dönem gitmek için en uygun zamandır. Bu dönemde hava sıcaklıkları daha ılımandır.
Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Cibuti’ye direkt uçuş bulunmaktadır.

Nerede Kalınır?
Lüks otellerin de bulunduğu Cibuti’de bütçeye göre çok az sayıda otel bulunuyor. Fiyatları bir hayli yüksek olan otelleri, önceden araştırıp ayarlamakta fayda var.

Ne Yenir Ne İçilir?
Ülke mutfağında et ve balık oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle keçi, koyun ve deve eti tüketilir. Kızıldeniz balıkları da ülkede çokça tüketiliyor. 

Afrika mutfağından seçenekler ve bazı dünya mutfağından restoranlar da ülkede bulunabilecek seçenekler arasındadır. Ancak coğrafyanın şartlarından dolayı hijyen konusunda göze çarpan büyük sıkıntılar mevcut.
Gezilecek Yerler
§  Kempinski sarayı
§  Plajlar
§  Şehrin merkezinde bulunan halk pazarı
§  Assal gölü (deniz seviyesinin 150 metre altında yer alır)


Gece Hayatı
Şehrin gece hayatı çok fazla hareketli değildir. Şehirde az sayıda gece kulubü ve bar bulunmaktadır. Geceler genelde sahildeki cafelerde hareketli geçmekte ve gelen birçok turist buralarda vakit geçirerek manzaranın tadını çıkarmayı tercih ediyor.

§  Club Menelik,
§  La Mer Rouge,
§  La Galette,
§  La Maries,
§  Golden Club
tercih edebilecek mekanlardan bir kaçıdır.
Alışveriş / Ne Alınır?
Cibuti fakir bir ülke olmasına rağmen pahalı bir şehir.  Şehirde düzenli olarak kurulan halk pazarında ülke geleneklerini yansıtan ahşap oyma hediyelik eşyalar ve yine yörenin geleneklerine göre olan hazır giyim eşyalarını ve tekstil ürünleri alınabilir.

Yöresel Durumlar
Yöre halkı, Yemen’de de yaygın olan sakinleştirici etkiye sahip “Khat” denilen yaprakları çiğner. Ancak bu yaprakları ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaktır. Cibutililer Khat’a enerji anlamına gelen “Merran” adını vermişler.
Her köşe başlarında ellerinde tomar parayla oturan ve seyyar döviz börusu hizmeti veren Cibutili kadınlar var. Döviz ihtiyacınızı bu kadınlardan karşılayabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder